Elementy instalacji zabezpieczających budynki przed pożarami, toksycznymi gazami i dymem podlegają surowym wytycznym – w przeciwnym razie nie wykonywałyby swojej funkcji należycie. Normy dla klap dymowych instalowanych w obiektach wielkopowierzchniowych regulują zarówno procesy ich produkcji, jak i instalacji. Jakie kryteria muszą spełniać dopuszczone do użytku części systemów oddymiających?
Przepis ten określa wymagania techniczne dotyczące klap dymowych. W jej treści zawarte są wymagania względem parametrów tych elementów przeciwpożarowych, sposobie ich montażu i użytkowania. Spełniające te wytyczne wyroby otrzymują także etykietę CE. Oznaczenie to wskazuje, że produkty są zgodne z wytycznymi, które dotyczą możliwości ich otwierania pod obciążeniem silnego wiatru oraz śniegu, a także odporności na oddziaływanie wysokiej i niskiej temperatury. Norma określa też liczbę otwarć i zamknięć klapy w zwykłych warunkach.
O ile powyższe przepisy miały zastosowanie zarówno w Polsce, jak i w UE, to Norma PN-B-02877-4 obowiązuje tylko w naszym kraju. Dokument reguluje zasady projektowania instalacji grawitacyjnych do odprowadzania dymu i ciepła a w szczególności – powierzchnię czynną otworu oddymiającego klapy. Dla klatek schodowych w budynkach niskich i średniowysokich wynosi ona min. 5% powierzchni rzutu poziomego dla tej klatki na kondygnacji, w której jest największa, i nie mniej niż 1 m2. W budynkach wysokich jest to zaś 7,5% i nie mniej niż 1,5 m2. Z kolei dla szybów windowych jest to 2,5%, dla magazynów wysokiego składowania około 3%, a dla hal należy wykonać odpowiednie wyliczenia – wartość waha się między 1% a 5%. Klapy dymowe instalowane w obiektach wielkopowierzchniowych mogą też spełniać inne normy:
– NFPA 92B, obowiązującą w Stanach Zjednoczonych która została wprowadzona przez międzynarodową organizację non-profit NFPA
– BS 5588-7:1997– standard brytyjski
– DIN 18232 Teil 2 – wytyczne niemieckie podobne do normy PN-B-02877-4
– VDS 2221_2001-08 – dotycząca tylko klatek schodowych i pozwalająca na stosowanie okien oddymiających. Nie są one jednak obligatoryjne.