Zazwyczaj wykonuje się je z dwóch warstw materiału: aluminium, stali bądź szkła. Pomiędzy nimi umieszcza się materiał izolacyjny, którego zadaniem jest ochrona przed rozprzestrzenianiem się ognia, dymu i toksycznych gazów, a także ułatwienie ewakuacji z palącego się budynku. Jakie są najlepsze drzwi przeciwpożarowe? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, gdzie mają być one zamontowane. Różne typy budynków mają różne wymogi – nie ma rozwiązania uniwersalnego, które zapewni taki sam poziom bezpieczeństwa niezależnie od okoliczności.

Stopnie ochrony

Drzwi przeciwpożarowe podlegają klasyfikacji ze względu na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest szczelność na płomienie i gazy, oznaczana literą E, drugą jest izolacyjność ogniowa, na którą wskazuje litera I. Obok tych liter umieszczane są również liczby – na przykład EI 15, EI 30, EI 45, EI 60 oraz EI 90 – które określają, przez ile minut przegroda będzie powstrzymywać rozprzestrzenianie się ognia i toksycznych gazów. Drzwi przeciwpożarowe poddawane są rygorystycznym testom, dzięki którym można poddać je klasyfikacji. W celu skutecznego działania stolarka ppoż powinna posiadać także metalowe ościeżnice oraz uszczelki przeciwdymowe (na przykład pęczniejące). Ważną funkcją drzwi jest także możliwość działania z systemami kontroli dostępu. Do opisania jej poziomu wykorzystuje się oznaczenie literowe NC.

Rodzaje okien przeciwpożarowych

Podczas wybierania tych elementów prawdopodobnie spotkamy się z kilkoma rodzajami szkła ognioodpornego, w tym ze szkłem hartowanym, ognioodpornym laminowanym i ognioodpornym zbrojonym. Okna o takich właściwościach zazwyczaj zbudowane są z dwóch warstw oddzielonych od siebie przegrodą termiczną. Ta ostatnia, pod wpływem wysokiej temperatury pęcznieje. Okna przeciwpożarowe również klasyfikuje się pod kątem odporności na oddziaływanie ciepła. Co ciekawe, szkło o takich właściwościach może być wykorzystywane zarówno w stolarce okiennej, jak i w produkcji przeszklonych drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, a także przezroczystych ścian działowych.