Rolety i kurtyny przeciwpożarowe — odcięcie pomieszczenia podczas pożaru

Do metod stosowanych w celu zahamowania rozprzestrzeniającego się ognia należą między innymi specjalne rolety i kurtyny ppoż. Tak, jak inne sposoby ochrony przeciwpożarowej budynku, one również muszą spełniać wymogi różnych klas odporności ogniowej. Dowiedz się, gdzie można je zamontować i na czym polega ich działanie.

Gdzie wykorzystuje się te zabezpieczenia przed ogniem i dymem?

Kurtyny i rolety przeciwpożarowe najczęściej montuje się w budynkach wielkopowierzchniowych. Takie zabezpieczenia ppoż. możemy spotkać na przykład w obiektach użytku publicznego, jak szpitale, galerie handlowe i hale widowiskowe. Montuje się je również na parkingach podziemnych i zamkniętych, w biurowcach, magazynach, zakładach produkcyjnych, a także w budynkach mieszkalnych.

Funkcją kurtyn i rolet przeciwpożarowych jest ochrona małych i dużych otworów – na przykład drzwi i okien. Można wykorzystać je również do wydzielania sekcji w ciągach korytarzowych. Często są bardziej opłacalną metodą niż inne formy zabezpieczenia ppoż., a jednocześnie dorównują im skutecznością. Ich montaż wiąże się nie tylko z niższymi kosztami, ale też z zachowaniem funkcjonalności budynku, ponieważ na co dzień są niezauważalne. Cechują się też dosyć dużą uniwersalnością – zwykle nie posiadają żadnych specjalnych wymagań pod względem warunków zabudowy. Mechanizm ich działania również nie jest skomplikowany.

Działanie w razie wystąpienia zagrożenia ogniowego

Rolety i kurtyny przeciwpożarowe często wykonywane są z ognioodpornej tkaniny, która została wzmocniona włóknem szklanym. Poza płaszczem z takiego materiału częścią zabezpieczeń są również wały, prowadnice i napęd – płaszcz nawinięty jest na wał, a po bokach usztywniają go prowadnice. Kurtyny i rolety ppoż. można uruchamiać ręcznie lub połączyć z centralką systemu alarmowego, która zwalnia utrzymujące je hamulce. Na co dzień zwinięte i osłonięte maskownicami, w razie zagrożenia rozwijają się, blokując dany otwór lub korytarz i uniemożliwiając rozprzestrzenianie się ognia do dalszych części budynku.