Kurtyny dymowe – fakty na temat środków zabezpieczających przed rozprzestrzenianiem się gazów i dymu pożarowego

Chociaż podzielone są na kilka rodzajów, to łączy je jedna najważniejsza cecha: zgodność z normą PN-EN 12101-1. Kurtyny dymowe są elementami ochrony przeciwpożarowej, które muszą spełniać szereg wymagań. Dotyczą one między innymi parametrów szczelności czy trwałości materiału.

Zakres funkcji kurtyn dymowych

Priorytetowym zadaniem zabezpieczeń tego rodzaju jest ograniczenie rozprzestrzeniania się dymu i toksycznych gazów. Dzięki temu ewakuacja osób z objętego pożarem budynku może przebiegać w bezpieczniejszy sposób. Nie tylko blokują one przemieszczanie się gazów w stronę dróg ewakuacyjnych, lecz także kierują je w przeciwną stronę. Na co dzień zaś mogą dodatkowo pełnić funkcję ekranów kierunkowych czy też ścianek wydzielających strefy i pomieszczenia.

Miejsce występowania kurtyn dymowych

Ten rodzaj zabezpieczeń najczęściej stosowany jest w budynkach o dużej kubaturze, które są przeznaczone do użytku publicznego. To na przykład galerie handlowe czy hale i magazyny. W takich obiektach kurtyny dymowe zazwyczaj są jednym z elementów wchodzących w skład bardziej rozbudowanego systemu wentylacyjnego i odprowadzającego dym, po angielsku nazywanego SHEVS – Smoke and Heat Enhaust Ventilation System. Ze bezpieczeństwo budynków odpowiadają również klapy, okna i wentylatory oddymiające.

Podział i rodzaje zabezpieczeń

Warto także wiedzieć, że z reguły rozróżnia się dwa rodzaje kurtyn dymowych: stałe (SSB – Static Smoke Barrier) i ruchome (ASB – Active Smoke Barrier). Pierwsze z nich przez cały czas znajdują się w pożarowej pozycji działania, ruchome zaś mogą być zrolowane lub rozwinięte.

Inny podział wyróżnia cztery inne typy kurtyn dymowych: tekstylne stałe i ruchome, stalowe stałe oraz szklane stałe. Każdy z tych rodzajów sprawdza się w nieco innych miejscach. Zabezpieczenia tekstylne stałe zwykle montowane są pod sufitem w fabrykach i na halach produkcyjnych, a ruchome (mechaniczne lub grawitacyjne) – w obiektach komercyjnych. Kurtyny stalowe stalowe umieszcza się w przestrzeni poddachowej, natomiast szklane zazwyczaj znajdują się w biurowcach.